Obróbka cieplna to przede wszystkim odpowiednie nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie do ustalonych temperatur, z określoną szybkością. Dzięki obróbce cieplnej możliwa jest zmiana własności stopu w stanie stałym. Obróbka cieplna to wiele różnych operacji i zabiegów jak zmiana własności plastycznych czy mechanicznych poprzez stworzenie innej struktury. Na kształtowanie struktury oraz właściwości metali i stopów wpływają różne czynniki, z tego względu można wyodrębnić kilka rodzajów obróbki cieplnej. Mamy więc tradycyjną obróbkę cieplną , ale też chemiczną, mechaniczną (określaną niekiedy jako cieplno-plastyczną), jak i magnetyczną.

Wyżarzanie

Podczas procesu obróbki zachodzą różne zmiany, bez których nie da się osiągnąć końcowego efektu. Bardzo ważne jest wyżarzanie, czyli działanie pozwalające nagrzać materiał do określonej temperatury. Osiągnięcie takiego stanu to jedno, ważne jest też, by materiał wytrzymał w takich warunkach temperaturowych. Najważniejsze, aby podczas wyżarzania stan materiału osiągnął warunki równowagi, czyli, żeby makroskopowe parametry układu (ciśnienie, objętość) były stałe w czasie. Dobrze przeprowadzone wyżarzanie to gwarantuje. Jednak sam proces wyżarzania to nie wszystko, gdyż równie ważne jest hartowanie indukcyjne.

Ten proces wygląda inaczej niż zjawisko wyżarzania, gdyż w hartowaniu indukcyjnym wykorzystywana jest tak zwana cewka otaczająca, przez którą przeciągany jest przedmiot. W takim przedmiocie tworzą się prądy wirowe powodujące efekt powierzchniowy. A na skutek oporności materiału zachodzi zjawisko, że zamieniają się na ciepło. Hartowanie indukcyjne jest coraz bardziej popularną metodą, gdyż zapewnia dużo możliwości. Szczególnie ważne jest to, że dzięki hartowaniu indukcyjnemu można kontrolować temperaturę i głębokość nagrzewania. To sprawia, że metoda hartowania indukcyjnego jest bardzo skuteczna i przynosi wymierne rezultaty. Żeby jednak skorzystać z tego maksymalnie potrzeba profesjonalnej firmy, która z powodzeniem stosuje taką metodę.

Poza obróbką cieplną, podczas której wykonuje się takie procesy, jak nawęglanie, hartowanie, ulepszanie, wyżarzanie, normalizowanie i hartowanie indukcyjne, firma ALWRO oferuje też wykonywanie odlewów. Oferowane są odlewy ze stopów aluminium, odlewy z mosiądzu, odlewy z brązu, odlewy ozdobne, odlewy formowane (piaskowe), odlewy kokilowe, odlewy ciśnieniowe, odlewy odśrodkowe, tuleje, pierścienie, wałki.

Centrala / Sekretariat

Marketing

Dział Handlowy

Hartownia

ALWRO S.A.  Zakłady Odlewnicze
ul. Krakowska 23A
50-424 Wrocław

NIP: 899-02-04-029
KRS: 0000180276

Godziny pracy:
pon – pt:   7:00 – 15:00
magazyn: 7:00 – 14:00